пʼятниця, 30 січня 2015 р.


ГЕРОЇКА ТРАГЕДІЇ КРУТ

29 січня річниця бою під Крутами - подія, яка набула для українського народу символічного значення. Крути- це символ героїзму та відданості нашої молоді, а також символ національної трагедії. Україна вшановує своїх Героїв. Тепер ми щорічно відзначаємо роковини загибелі загону молодих українців під Крутами.


    До цієї дати в Красненській селищній бібліотеці ім. Івана Тиктора відбувся бібліотечний дайджест «Крути – наша слава, наша історія». Завідувач книгозбірнею Надія Тарнавчик презентувала книжкову виставку-перегляд «Крути – велич і трагедія української молоді», а бібліотекар юнацької кафедри Стефанія Гірняк і голова молодіжного клубу «Сучасник», що діє при Красненській селищній бібліотеці, Олексій Мировський розповіли про перебіг цих трагічних подій. Найбільшу увагу вони приділили наслідкам цієї битви, наголосивши що втрати українців під час бою під Крутами становили близько 300 бійців. (натомість втрати більшовиків сягли біля 2 тисяч чол.). Самовідданий подвиг, який здійснили українські юнаки під Крутами, затримав швидкий просування військ Муравйова. Але дорога до Києва була відкрита. 9 лютого в більшовики увійшли в Київ і вчинили криваву розправу над населенням. Було вбито понад 5 тисяч чоловік. На вулицях розстрілювали всіх, хто розмовляв українською мовою, носив вишиванку і вуса.
    27 студентів-гімназистів були захоплені в полон. Перед стратою співали гімн “Ще не вмерла Україна”. Після розстрілу більшовики не дозволяли селянам поховати тіла загиблих. Звільнивши територію України від більшовиків 19.03.1918 року в Києві відбувся похорон полеглих у бою під Крутами. Загиблих було поховано з військовими почестями на Аскольдовій горі у Києві.
    Таким чином, бібліотечний дайджест показав, що історичні дати - не тільки пам’ять про минуле, а й ключ до того,щоб у майбутньому уникнути помилок минулого. Українські юнаки загинули і власною кров’ю вписали героїчну сторінку в історію визвольних змагань нашого народу. Адже коли на таку свідому самопожертву здатна молодь - нація безсмертна.





неділя, 11 січня 2015 р.

У БІБЛІОТЕЦІ - ВІРТУАЛЬНИЙ ТЕАТР


    Кожний українець має визначати свою чітку громадянську позицію щодо тих подій, які відбуваються у нашій державі. Так вже склалося історично, що театр є колискою українства та патріотизмуЩе донедавна питання – чи «правильно» бути українським націоналістом – було дискусійним. Що глядач скаже сьогодні, коли українське суспільство назавжди змінив Майдан? Яке вона матиме звучання на тлі російсько-української війни? Все це викликає роздуми про нашу національність.

     Нещодавно відвідувачі Красненської селищної бібліотеки ім. І. Тиктора мали унікальну можливість віртуально переглянути виставу національного академічного театру ім. М. Заньковецької «У.Б.Н». Ця вистава – це історія про колишнього політв’язня Зенона, який намагається тихо дожити свого віку в компанії спогадів та листів. Але це виявляється неможливим, оскільки друзі з минулого пробують різними способами змусити його знову піти у політику й прикрити своїм незаплямованим ім’ям «брудні» провладні руки.
     Ініціатором такого заходу виступили працівники Красненської селищної бібліотеки. Втілити задумане вирішив постійний відвідувач бібліотеки, шанувальник театрального мистецтва Олексій Мировський. Хоч і бібліотека без Інтернету, але виставу вдалося транслювати через персональний комп’ютер селищної бібліотеки, на який через флешку було скинуто виставу. 


    Ще одним секретом її успіху є те, що усі ролі виконують провідні актори театру ім. М.К.Заньковецької, народні артисти –  Федір Стригун, Таїсія Литвиненко, Петро Бенюк, Богдан Козак та інші. Їх гра глибоко вразила й відвідувачів бібліотеки.

     Ця вистава є дуже актуальною, адже не всі люди, особливо старшого віку, мають можливість виїхати в театр – хто за станом здоров’я, хто через траспортні проблеми.
     А ця віртуальна вистава – це новий спосіб спілкування, єднання однодумців, нова форма роботи громадського закладу, яку започаткували саме в Красному.

субота, 3 січня 2015 р.

З ІСТОРІЇ Нашої бібліотеки



    Красненська бібліотека ім. І. Тиктора - провідна загальнодоступна культурно-освітня, науково-інформаційна установа селища, яка містіть інформацію з усіх галузь знань: Суспільно-політичні, природничо-наукові, технічні й сількогосподарські науки, а такоже літературу по вопросам культури и мистецтва, історії рідного ТОЩО.
Перша згадка про бібліотеку в Червоному датується 28 травня +1897 року, коли парох о. Степан Височанський заснував тут Першу читальню "Просвіти". Приміщення чітальні знаходится у Громадській глінобітній хаті біля кузні на Яміськах (теперішній майдан Т.Г.Шевченка).

    За неділях, после вечірні, люди приходили сюди, щоб Прочитати газети, поговоріті про найважлівіші події. У +1897 году общество «Просвіти» у Львові передало для красненської чітальні 44 книги и 6 портретів. Через рік у Бібліотеці Було Вже 97 книг.

    У 1902 году читальня «Просвіти» нараховувала 68 Членів, а в ее Бібліотеці Було Вже 130 книг. Через Шість років книг Було Вже 245 прімірніків.

    У 1914 году читальня «Просвіти» разом Із товариством «Сокіл» провели у Червоному фестини. Юнаки и Юначки в українських одностроях читали вірші, співали пісні, виступали з рітмічнімі вправо, вікорістовуючі прапорці й Хусточки. Згідно общество Придбай комплект духових ІНСТРУМЕНТІВ и організувало духовий оркестр. Хлопці набувалі навиків володіння Музична інструментами, Вивчай нотну грамоту. 29 вересня 1912 року красненські музики Граля на великих фестинах, підготовленіх и проведення Буська Філією «Сокола».

    Напередодні Першої Світової Війни за ініціатівою Івана Микитович Тиктора при чітальні «Просвіти» Було організовано драматичний гурток. Члени гуртка ставили вистави, зокрема «Назар Стодоля» и «Сватання на Гончарівці», Які проходили з великим успіхом. Читальня «Просвіти» нараховувала 130 Членів.

    На початок 1 922 року читальня «Просвіти» нараховувала 141 чол., Шкірні з якіх сплачував щомісячній членській внесок по 15 польських марок, а драматичний гурток - 39 учасников. На протівагу «Просвіті» польською громадою в Червоному Було Створено читальню «Товариства школи людової», робота якої булу спрямована на Посилення национальной ворожнечі между поляками й українцями, а на качана 3-х років вінікає польська організація «Strzelec».

    Зараз Красненська бібліотека ім. І. Тиктора Обслуговує понад 2 тис. Користувачів, веде активну культурно-просвітніцьку роботу.


Бібліотека є філіалом Буської ЦБС. Вона складається Із трьох відділів:

1.) дитячий відділ - Обслуговує Користувачів до 9 класу (бібліотекар Мировський Олексій Анатолійович);


2.) юнацька кафедра - Обслуговує Користувачів від 14 до 21 року: учнів 9-11 класів, студентів коледжів, інстітутів, УНІВЕРСИТЕТІВ (бібліотекар - Гірняк Стефанія Володимирівна). При юнацькій кафедрі Діє молодіжний клуб "Сучасник", керівніком которого є Олексій Міровській;



3.) дорослий відділ - Обслуговує Користувачів від 21 року (бібліотекар Тарнавчик Надія Володимирівна).




Бібліотека знаходиться за адресою:

Львівська область, Буський район, смт. Красне, вул. М. Грушевського, 15

Режим роботи: з 10:00 до 18:00 без перерви, вихідний - понеділок

e-mail: krbiblio@mail.ru